Z veseljem vam predstavljamo strateški projekt POSEIDONE, enega od treh strateških projektov programa Interreg Italija-Slovenija 2021 – 2027. Zasnovan je bil z namenom ohranjanja biotske raznovrstnosti, razvoja zelene in modre infrastrukture (na območjih Natura 2000 in v kmetijskem sektorju), zmanjševanja turističnega pritiska na zavarovana območja ter spodbujanja sodelovanja med Italijo in Slovenijo.
Skupne čezmejne aktivnosti bodo osredotočene na ključne vidike, ki presegajo meje držav in regij. Hkrati pa so nekatere aktivnosti vezane na posamezna pilotna območja, saj so prilagojene lokalnim značilnostim, potrebam in izzivom. Partnerji bodo na teh območjih izvajali projekte, ki so posebej zasnovani za podporo lokalnemu razvoju, ohranjanju naravne in kulturne dediščine, izboljšanju kakovosti okolja in spodbujanju trajnostnih praks na lokalni ravni.
Slovenski partnerji projekta so poleg upravljavcev zavarovanih območij, ki so Krajinski park Strunjan, Naravni rezervat Škocjanski zatok (DOPPS), Občina Ankaran – Krajinski park Debeli rtič, še Znanstveno raziskovalno središče Koper, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica in Regionalni razvojni center Koper.
V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok je prilagajanje na klimatske spremembe ključnega pomena za ohranjanje njegove biotske pestrosti, zato bo v okviru projekta izvedena pilotna akcija z ukrepi za oblikovanje novih in ohranjanje obstoječih Natura 2000 habitatov in vrst na območju brakične lagune.
V zadnjem času se v Škocjanskem zatoku soočajo s povečanim obiskovanjem, zato bo del projektnih aktivnosti namenjen boljšemu spremljanju in upravljanju števila obiskovalcev s postavitvijo števcev za obiskovalce na vstopnih točkah v rezervat.
Informacije o glavnih aktivnostih, ki jih bodo izvajali ostali partnerji, si lahko preberete v sporočilu za javnost (PDF): “Ohranjanje biodiverzitete na čezmejnem območju skozi inovativne pristope projekta Poseidone”