V lanskem letu smo že poročali o prvem poskusu gnezditve enega para pritlikavih kormoranov (Microcarbo pygmaeus) v Škocjanskem zatoku. Letos pa se je v nekaj dneh vzpostavila manjša kolonija teh ptic!
Do zdaj smo potrdili 6 gnezd, ki so jih pritlikavi kormorani v kratkem času spletli na tamariski v sredini sladkovodnega dela rezervata. To pomeni, da je nastala prava kolonija – prva v Sloveniji!
Na koloniji se dogaja marsikaj: pari še dograjujejo gnezda, se parijo, nekateri pa že valijo jajca. Kolonija pritlikavih kormoranov ni le središče dogajanja za te ptice, temveč tudi pravi magnet za druge vrste, ki gnezdijo kolonijsko – predvsem za čaplje. V letošnji sezoni jim družbo dela par sive čaplje, ki gnezdi v neposredni bližini. Se bodo morda v prihodnjih letih pridružile še druge vrste čapelj?
Čaplje so sicer običajno samotarske ptice, vendar v času gnezditve tvorijo kolonije, kjer gnezdijo skupaj z drugimi pticami iste vrste, včasih pa tudi z različnimi vrstami ptic. Nastanek kolonij čapelj je posledica evolucijske prilagoditve, ki pticam zagotavlja večjo varnost pred plenilci, kot so veliki sesalci, ujede in drugi sovražniki. Gnezdenje v kolonijah omogoča medsebojno zaščito in večjo uspešnost pri vzgoji mladičev.
Kolonija pritlikavih kormoranov v Škocjanskem zatoku ne predstavlja le uspeha te vrste, temveč tudi dokaz, kako pomembno je ohranjanje naravnih habitatov za biotsko raznovrstnost.