Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, kot partner projekta »Čez slani travnik« (LAS Istre) je v obdobju od 25. novembra do 2. decembra izvedel 3 izobraževalne delavnice z namenom predstavitve priložnosti, ki jo slani travnik pri Sv. Nikolaju, kot varovano območje narave ponuja lokalni, pa tudi širši skupnosti.
Prva delavnica, izvedena v prostorih medgeneracijskega središča Občine Ankaran, je bila organizirana za predstavnike lokalne skupnosti, raznih društev, javne uprave in ostalo zainteresirano javnosti. Razprava in izmenjava izkušenj med udeleženci delavnice je pokazal pomembnost in nujnost krepitve povezav med ohranjanjem ekosistemov, krajine in biološke pestrosti in spodbujanjem trajnostnega razvoja.
V prostorih centra za obiskovalce NR Škocjanski zatok je potekala druga delavnica, ki je bila namenjena turističnemu sektorju s ciljem vključitve slanega travnika v lokalno turistično ponudbo. Zavarovana območja so izredno občutljiva območja in vse aktivnosti, ki se jih želi izvajati v takšnih območjih, morajo upoštevati načela varstva in ohranjanja narave. Nudijo pa takšna območja obiskovalcem številne možnosti za doživetje narave in krajine, zato je povezovanje med varstvom narave in turizmom bistvenega pomena.
Zadnja delavnica je bila namenjena osnovnošolski mladini in je potekala v prostorih osnovne šole Ankaran. Učencem 7. razredov smo v skladu z učnim načrtom predstavili biotsko pestrost sredozemskega slanega travnika s poudarkom na pravilih vedenja, ki veljajo v zavarovanih območjih.