Iz osrednje opazovalnice lahko v sladkovodnem močvirju opazujemo rumeno cvetoče vodne rastline vrste južna mešinka (Utricularia australis), ta mesojeda rastlina je v slovenski rdeči seznam ogroženih rastlin uvrščena kot prizadeta vrsta.
Družina: mešinkovke (Lentibulariaceae)
Čas cvetenja: junij–september
Velikost: socvetja 10–20 cm visoka, poganjki do 1 m dolgi
Rastišče: stoječe in počasi tekoče vode, močvirja
Južna mešinka (Utricularia australis) je plavajoča vodna rastlina brez korenin. Ima potopljene pernato deljene liste z ozkimi roglji na katerih so lovilni mešički (20-200). Rastlina je mesojedka, hrani se tudi z živalmi, vodnimi nevretenčarji, ki se ujamejo v lovline mešičke. Vsak mešiček zapirajo nekakšna “nihajna vratca” z dolgimi dlačicami, ki slonijo na nekakšnem zatiču iz celic. V mešičku je podtlak, in če na primer vodna bolha zadene ob dlačico vrat, se ta odprej navznoter in podtlak plen posesa v notranjost mešička, kjer ga rastlina prebavi in resorbira nastale hranilne snovi. Tako rastlina dobi hranila, ki jih v njenem življenjskem okolju primanjkuje.
To, v Sloveniji redko vrsto navadno opazimo šele, ko iz vode požene socvetja s 3 do 12 rumenimi cvetovi. Spodnja ustna cvetov je pri tej vrsti bolj ali manj ravna, ostroga pa je dolga 5 do 6 mm. Glede izbire življenjskega prostora je zelo izbirčna in je v slovenski rdeči seznam ogroženih rastlin uvrščena kot prizadeta vrsta.
Viri:
– Kaj neki tu cveti?, D. Aichele – M. Golte – Bechtle
– http://www.notranjski-park.si/izobrazevalne-vsebine/rastlinski-svet/mesinkovke/juzna-mesinka
– fotografiji: Wikimedia Commons